Tech Lunch News

13.10.2021 proběhl další veřejný Tech Lunch v Joyful Craftsmen. Stihli jsme probrat celou řadu zajímavostí a novinek, posuďte sami:

Azure Purview je po dlouhé době v Preview konečně v General Availability! Jedná se o komplexní řešení Data Governance s podporou různých konektorů pro automatické načítání metadat z různých systémů. Podporuje např. Data Catalog, Data Discovery, Business Glossary, Data Lineage a další.

➡ https://azure.microsoft.com/en-us/updates/azure-purview-is-now-generally-available/

A super materiály ke startu s Azure Purview jsou k dispozici od Wolfganga Strassera z rakouské PASS group:

DirectQuery for Power BI datasets and Azure Analysis Services
Zatím pořád v Preview, ale funkce přibývají. Například možnost zvolit jenom některé tabulky, které chceme v reportu používat.

➡ https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/power-bi-october-2021-feature-summary/#post-17563-_Toc84518681

Power BI Premium Per User (PPU) nově podporuje autentifikaci pomocí Azure Active Directory Service Principal na XMLA endpointu. Zajistí to lepší automatizaci a migraci tabulárních modelů do PPU. Více na:

➡ https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/new-authentication-option-facilitates-aas-migrations-to-power-bi-premium-at-a-low-price-point/

Power BI Premium Gen2 je konečně v General Availability! Dokumentace byla aktualizována a některé funkce poskytované v rámci Preview zdarma už budou zpoplatněny, např. Autoscaling.

➡ https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/general-availability-of-next-gen-premium-platform/

Narazili jste někdy na pomalý scheduled refresh v Power BI? Je to bug nebo spíš feature? Dokumentace tady vysvětluje, proč může být Scheduled data refresh pomalejší oproti OnDemand v Power BI:

➡ https://docs.microsoft.com/en-us/power-bi/connect-data/refresh-data#configure-scheduled-refresh

Power BI Adoption Roadmap Assesment
Zkontrolujte si pomocí jednoduchého assessmentu, do jaké míry splňuje Vaše organizace oficiální Power BI roadmapu. Získáte přehledný seznam oblastí ke zlepšení, celkové skóre a klíčové kroky pro další postup!

➡ https://www.datapears.com/post/power-bi-adoption-roadmap-assessment

Bezplatné reporty pro Power BI Monitoring od Rui Romano. Budou se hodit každému Power BI administrátorovi! Poskytují přehledy o aktivitách, reportech, datových zdrojích, přístupech, uživatelích, licencích a schéma datasetů. Více na: https://github.com/RuiRomano/pbimonitor

Zajímavé konference v nejbližší době:

Naviděnou, případně naslyšenou opět v listopadu!


A když už jsme u Power BI, co takhle zkusit naše premium workshopy pro profíky?

📊 Power BI Developer 👉 https://bit.ly/3h0Dg28
Data Tester 👉 https://bit.ly/3tezTXH

I work for Joyful Craftsmen as a Data Engineer. I like Microsoft technologies (SQL Server, .NET), Azure and lot of other. I also like automating things (and DevOps generally).

PETR PAŘÍK
Data Engineer
LinkedIn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed