Tech Lunch News

Ve středu 9.3.2022 jsme se tradičně sešli nad novinkami ze světa dat, datových skladů, Power BI, Azure apod. Jestli jste chyběli (ale příště dorazíte, že? :D), zde je malý souhrn toho, o čem jsme u oběda pokecali:

 

Azure Data Factory February 2022 Updates

Pavel Řehák nám dal tip na video o novinkách v Azure Data Factoryhttps://www.linkedin.com/in/pavel-%C5%99eh%C3%A1k-9804a8178/?originalSubdomain=cz

Je to cca půlhodinové video. Pokud „taháte“ data do MS Azure, určitě se podívejte.

 

Power BI – new mobile formatting options

Já jsem ukázal krátké demo jak upravovat Power BI reporty pro mobilní aplikace a co je ohledně toho v únorovém releasu nového. Už lze upravovat vizuály pro mobil i nezávisle na „normální“ verzi.

https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/power-bi-february-2022-feature-summary/#post-18588-_Toc95418996

 

Power BI Windows app – new look

Nový háv dostala i aplikace Microsoft Power BI pro MS Windows (pozor, není řeč o Power BI Desktop). Můžete jí získat přes MS Store: https://www.microsoft.com/cs-cz/p/power-bi/9nblgggzlxn1?rtc=1&activetab=pivot:overviewtab

Je tu s námi už dlouho, teď jen dostala nový look and feel a podprouje např. dark mode.

 

Konference SQL Bits

Když jsme obědvali a řečnili, v Londýně právě probíhala konference SQL Bitshttps://sqlbits.com Měli jsme tam dost svých zástupců. Živý vstup se bohužel nepodařil, ale kluci a holky nasbírali spoustu novinek, takže příští Tech Lunch bude nabitý, takže příště určitě doražte.

 

Dataset Backup and Restore Performance

Od Filipa Eichenmanna byla další novinka. V Power BI Premium lze zálohovat a obnovovat datasety. To už ale déle. Co je teď nového je, že by to mělo být pekelně rychlejší, koukněte na grafíky:

https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/dataset-backup-and-restore-performance-just-got-a-lot-better/

 

Announcing Data virtualization with Azure SQL Managed Instance – preview

A poslední novinka, opět od Filipa Eichenmanna: Azure SQL Managed Instance dostala hodně zajímavou novou featuru (zatím jen preview). Nyní se lze dotazovat do soborů v data lake (např. Parquet, CSV, JSON) bez nutnosti je nejdřív „prohánět“ přes ETL. Prostě píšete SQL proti těmto datům. Dobrý ne? 🙂

https://techcommunity.microsoft.com/t5/azure-sql-blog/announcing-data-virtualization-with-azure-sql-managed-instance/ba-p/3250347

 


A jak již bylo avizováno výše, kolegové kromě COVIDu přivezli ze SQL Bits conference v Londýně také spoustu zajímavých novinek. Takže pokud vám trendy a noviny z našeho oboru nejsou ukradené, přijďte s námi online poobědvat, budeme se těšit.

 

I work for Joyful Craftsmen as a Data Engineer. I like Microsoft technologies (SQL Server, .NET), Azure and lot of other. I also like automating things (and DevOps generally).

PETR PAŘÍK
Data Engineer
LinkedIn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed