Kdo se skrývá za JC?

Tomáš Tuček

CEO & Product Manager

Chystáme pro Vás sérii článků z rubriky “Kdo se skrývá za JC”. Postupně Vás seznámíme s nejcennějším pokladem, který se v JC nachází. Tím pokladem jsou naši lidé.
Lidé mají ve společnosti největší hodnotu. Tvoří obsah celé firmy, naplňují naše strategie, přinášejí své myšlenky a nápady a nutí nás uvažovat. Prostřednictvím lidí se také přirozeně rozvíjíme a rosteme.

Dnes Vám představíme Tomáše a jeho pohled 3 roky zpátky, kdy se formoval vznik nové firmy: Joyful Craftsmen

Tomáši, popiš nám, jak vznikla myšlenka na založení vlastní firmy?
Firmu jsme založili ve třech. Myslím, že nám naše původní působiště prostě začalo být malé. S klukama jsme měli spoustu nápadů, věděli jsme, že to, co děláme můžeme dělat ještě lépe. Mnohem lépe. Inspirace se na nás valila odevšad. A tak nějak na to nebylo dostatečně reflektováno. Když se pak objevil jenom náznak toho, že bychom mohli mít možnost vyzkoušet si to, co jsme dělali rádi po svém, dlouho jsme se nerozmýšleli. Navíc jsme s klukama dost zajímavý osobnostní mix, což byl už tehdy příslib toho, že nudit se určitě nebudeme. To, že to, ale nakonec celé dopadlo, je dílem řady náhod …

Jak vzniklo jméno Joyful Craftsmen?
O tomhle vyprávím každému, kdo k nám nastoupí, tak jen krátce: Craftsmenship = řemeslo tj. dělat to, co děláme kvalitně a profesionálně, je naším základním pilířem. Překvapivě málo lidí v IT vůbec tuší, o čem všem to naše IT řemeslo je a jak širokou doménu vlastně pokrývá. A to se v našem případě bavíme “jenom” o doméně Microsoft Business Intelligence. Dobře dané věci rozumět, zároveň to umět kvalitně udělat a provozovat, je to na čem stojí i padá vše v Joyful Craftsmen. Ale i sebelepší řemeslník nezmůže nic bez lidskosti a radosti ze života. A tak tou naší “Joy” vyvažujeme tu řemeslnou přísnost. Vede nás to k tomu, abychom si to my i naši zákaznici nezapomněli pořádně užít.
Už v momentě vzniku firmy jsme věděli, nebo aspoň tušili, že to je to, s čím do toho chceme jít. A tak jsme naše jméno postavili na našich hlavních hodnotách.

Jaká očekávání jsi měl při vzniku firmy?
Upřímně, očekávání jsem neměl žádná. Firmu jsme založili a vůbec jsme netušili, zda se nám podaří domluvit nějakého klienta. Jediné, v co jsem doufal, že když nic, tak se aspoň naučím pár nových věcí. To, že jsem se toho od té doby naučil tolik, je jenom velmi příjemné překvapení. A to je pro mne osobně vlastně ten největší přínos z působení v Joyful Craftsmen.

Co Tě při vzniku JC inspirovalo?
Nad touhle odpovědí není potřeba moc přemýšlet. Nám všem třem byla zásadní inspirací kniha The Code Cleaner od Roberta C. Martina. Všichni tři jsme ji četli před založením firmy. Ta kniha nám potvrdila, že to, co nám vadilo, nám vadilo správně. Že už dávno jsou na světě ajťáci, kterým to samé vrtá hlavou, ale vrtá ji to hlavou tam a zpátky už několik dekád. A dokonce o tom píší knížky a přednáší! Když nad tím tak přemýšlím, tak ta kniha nám v podstatě vytyčila směr. Jiných inspirací bylo od té doby spoustu, ale k téhle knize se stále a rádi vracíme. Určitě doporučuji. A mimochodem, každý náš nový kolega si ji musí přečíst … 😉

Tomáš Tuček je jedním ze zakladatelů a spolumajitelů společnosti. Dnes zastává roli výkonného ředitele, produktového manažera i lídra projektu. Vystudoval ČVUT FEL a prošlapal si pozice od řadového .NET developera, přes tým leadera až po projektového manažera.
Jeho cílem je vytvořit společnost, která bude přinášet radost každému, kdo s ní přijde do kontaktu.
Tomáš je taky tátou 3 uličníků. Ve volném čase se věnuje výhradně jim a manželce 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed