Přinášíme vám další rozhovor ze série JC stories. Tentokrát jsme se rozhodli vypustit příběh našeho Filipa, MS BI profík a těžký pohodář zároveň. 🙂 Jak se vůbec dostal k Business Intelligence a co by doporučil těm, kteří teprve začínají? To se dozvíte v následujícím rozhovoru. Enjoy! 🙂
Jak se dnes máš?
Busy, ale dobře 🙂
Jak tě napadlo, že se chceš stát tím kým teď jsi? Co jsi studoval a jak ses dále vzdělával?
Studoval jsem Aplikovanou Informatiku a pak Informační Management na VŠE a jako dost spolužáků se rozhodoval až po škole, kterým směrem se vydat. To mimochodem nedoporučuji, protože reálná praxe v oboru je to nejlepší, čím se může člověk prezentovat. Chodil jsem na pohovory na různé a dost odlišné pozice, ale BI mi přišlo nejzajímavější z pohledu rozmanitosti práce – trochu programování, trochu databází, trochu report design, trochu ETL, trochu businessu… ideální. Dál se vzdělávám kromě samotné práce na projektech např. účastí na Czech PASS meetupech, SQL Saturdays, MS certifikacemi nebo čtením “tech” blogů.
Máš zkušenosti s Microsoft kódováním z předchozího zaměstnání nebo jsi se začal vzdělávat až v JC?
Ze školy a brigády jsem měl základy programování a SQL, i když to byla Java a Oracle. To ale vůbec nevadí, protože když člověk zná princip, přechod na T-SQL nebo C#/Powershell byl jen otázkou zvyku na rozdíly v syntaxi, či jiné funkce. S Microsoft BI produkty (SSIS, SSAS, SSRS) jsem, ale začal v JC v podstatě od nuly.
Pamatuješ si na své počátky v JC?
Samozřejmě pamatuji, ještě to není tak dávno :). Začal jsem se učit na reálných úkolech hned první den a zrovna reporty (SSRS). Zaujalo mě, jak má MS dobře propojené vývojové prostředí ve Visual Studiu pro všechny části BI včetně databází. Potom někdy před koncem zkušebky jsem se dostal k Powershellu. Když mi kluci poprvé oznámili, že si to vyzkouším na reálném úkolu pro klienta, tak jsem si pomyslel, že to byly super 2 měsíce v JC, ale po tomhle určitě poletím, protože jsem v životě v Powershellu nenapsal ani Write-Host „Hello World!“. Naštěstí jsem to, ale vzal jako challenge a teď na PS nedám dopustit – stal se jedním z mých nejoblíbenějších nástrojů!
Co se ti obecně na tvé práci líbí?
Pohodová atmosféra při práci a super tým, ve kterém si vzájemně pomáháme. Co se týče náplně práce, tak asi rozmanitost, protože jsem měl možnost si vyzkoušet spoustu různých technologií, nejen vývoj, ale i DevOps, support, testování, různé typy automatizace, CI, etc.
Někteří klienty JC jsou zahraniční. Jak moc je pro tebe náročné s nimi komunikovat anglicky?
Není to vůbec náročné, navíc většina z nich nejsou rodilí mluvčí, takže je tam z obou stran určitá shovívavost ke gramatickým chybám nebo nepřesné výslovnosti. Angličtinu mám obecně rád a ve škole mi vždycky šla, ale je pořád co zlepšovat, takže je super mít tu příležitost každý den.
Stíháš při práci sledovat trendy z oboru?
Většinu důležitých novinek ano – ty zachytím už od kolegů nebo na Twitteru a zbytek se většinou dostane na náš JC Tech Lunch. To je zhruba jednou za dva týdny hodinový meeting/oběd, kdy si objednáme jídlo do zasedačky a povídáme si krátce o novinkách z oboru, co se od předchozího meetingu nashromáždily. Myslím, že je to super nenáročný způsob jak si udržet přehled o tom nejzajímavějším a každý tam může přispět nějakou zprávou nebo vychytávkou, které si všimnul.
Co tě ještě baví kromě tvé práce? Věnuješ se něčemu speciálnímu/zajímavému?
Momentálně se snažím věnovat sportu, hlavně kruháč, lední hokej a stolní tenis. V zimě se hodně těším na lyže. Jinak mě dlouhodobě zajímá multimediální tvorba (foto a video).
Můžeš prozradit jakou odbornou či neodbornou knihu máš nejraději?
Bohužel nejsem velký čtenář, což mám v plánu brzy změnit. Ale z knížek z oboru mě zaujal The Clean Coder (Robert C. Martin), což je knížka, kterou dostane přečíst každý v JC a která čtivým způsobem popisuje, jak se má chovat správný programátor profesionál, neboli Craftsman.
A na závěr – co tě nejvíc naplňuje? 🙂
To je těžká otázka 🙂 Řekl bych, že nejlepší je, když něco dodám a zákazník nebo přímo koncový uživatel je s tím spokojený. Ať už to je jedna malá funkce, jedno vylepšení, jeden report nebo celý projekt, tak je to vždycky super pocit.
Filip Eichenmann
MS BI Engineer